Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Większości z nas wystarczy darmowy pakiet chroniący przed trojanami i innymi zagrożeniami czyhającymi w sieci. Fakty są jednak takie, że dobre oprogramowanie antywirusowe, które nie spowalnia komputera, pozwala cieszyć się pełną ochroną, zapewnia wsparcie i gwarancje, wymaga już wersji płatnej. Doradzamy zatem, jaki antywirus na Windows 10, macOS czy system serwerowy wybrać, by pliki były bezpieczne, a komputer działał jak należy? Opcji jest kilka, ale zacznijmy od podstaw…

Antywirus – co to jest?

Antywirus to program, mający na pozór proste zadanie: wykrywać i eliminować zagrożenia, w postaci złośliwego oprogramowania np.: takiego jak trojany.
Aktualnie coraz częściej spotykane są też obszerne pakiety zabezpieczające, które dodatkowo pełnią funkcję zapory sieciowej, filtra antyspamowego czy kontroli rodzicielskiej.

Jak działa antywirus?Podstawą działania takiego programu są dwa moduły:

1skaner pozwalający na „przebadanie” danego pliku, katalogu czy programu na życzenie, pod kątem infekcji,

2 monitor, który cały czas w tle sprawdza wszystkie pliki pobierane, uruchamiane w systemie aplikacje, lub pliki w określonym jego obszarze.

Dostęp do informacji o najnowszych zagrożeniach może być uzyskiwany na dwa sposoby:

1 tradycyjnie – dzięki systematycznej aktualizacji bazy wirusów,

2nowocześnie – korzystając z zawsze aktualnej bazy w chmurze, z którą program jest cały czas połączony.

Antywirus – ważny w domu, kluczowy w firmie

Antywirus jest podstawową metodą ochrony komputera. Choć nie jest w stanie dać stuprocentowej pewności, zwiększa szansę na to, że użytkownik będzie miał dostęp do swoich plików i że te nie trafią w niepowołane ręce.
Jest to ważne dla użytkowników domowych, którzy na pewno nie chcą, by ich zdjęcia czy zapiski w niekontrolowany sposób trafiły do sieci, albo by ktoś zdobył ich hasła. Również niezwykle istotne dla firm, szczególnie w kontekście RODO. Za nieodpowiednie chronienie danych przedsiębiorcom grożą bowiem surowe kary.

Jaki antywirus wybrać – płatny czy darmowy?

Cyberprzestępcy są dzisiaj aktywniejsi i bardziej kreatywni niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego ważne jest, by na komputerze mieć zainstalowane nowoczesne oprogramowanie antywirusowe – nawet to bezpłatne jest lepsze niż żadne.

Kiedy płatny antywirus jest lepszy niż darmowy?

Darmowy antywirus sprawdzi się w większości domowych komputerów, na których nie przechowujemy ważnych danych (jak np.: hasła do banku itp.) lub bardzo często robimy kopie zapasowe danych. Warto jednak postawić na płatne rozwiązanie, gdy na dysku znajdują się pliki z poufnymi informacjami albo zdjęciami czy filmami, które pod żadnym pozorem nie powinny dostać się w niepowołane ręce.
Z kolei w środowisku biznesowym, na komputerze z Windows 10 (lub starszym), płatny antywirus może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ zarówno utrata dostępu do firmowych dokumentów, jak i zdradzenie tajemnic firmowych cyberprzestępcom, może zakończyć się poważniejszymi stratami lub przestojem w działaniu firmy.
Płatny antywirus – czym się wyróżnia?

Płatny antywirus przeważnie wykazuje się:

1większą skutecznością, dzięki szybszej aktualizacji bazy danych o najnowszych zagrożeniach (wszelkie aktualizacje są w pierwszej kolejności dostarczane dla użytkowników płatnych licencji, dopiero potem aplikacji bezpłatnych),

2wykorzystaniem bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych obsługiwanych bezpośrednio w chmurze, do walki z nietypowymi zagrożeniami, często oferuje więcej funkcji i indywidualne wsparcie techniczne w przypadku poważnych problemów.

Antywirus, który nie spowalnia komputera

Antywirus to program, który cały czas działa w tle, a więc może i w słusznym celu, ale nieustannie ogranicza moc obliczeniową komputera. Ważne jest, by było to jak najmniej odczuwalne dla użytkownika.
Darmowe antywirusy często mogą zawierać kod umożliwiający twórcom testowanie jak działa oprogramowanie, weryfikowanie nowych funkcji przed ich wdrożeniem do wersji płatnych, zbieraniem danych jak z aplikacji korzysta użytkownik lub system (dane „telemetryczne”), wysyłać takie informacje do twórców. To może nieco spowalniać pracę systemu i komputera.
Poza tym, nie ma jednego powodu, dla którego jeden antywirus mniej obciąża system, a inny bardziej. Są jednak organizacje, które testują rozwiązania zabezpieczające między innymi pod tym kątem. Tworząc nasze zestawienie, wzięliśmy pod uwagę wyniki takich eksperymentów. Zatem jaki antywirus płatny sprawdzi się najlepiej?